Başa
Operasyonlar »
Serklaj

Servikal Serklaj nedir?

Servikal serklaj, serviksde kısalık yada yetmezlik durumunda hamilelik sırasında serviksi güçlendirmek için dikiş veya sentetik bant kullanan çeşitli prosedürleri ifade eder. Serviks uterusun vajinaya açılan alt kısmıdır.

Servikal serklaj, vajinal (transvajinal servikal serklaj) veya daha az yaygın olarak karın (transabdominal servikal serklaj) yoluyla yapılabilir.

Rahim bebeğiniz doğmaya hazır olmadan serviksinizin açılma riski varsa veya bazı durumlarda serviksiniz çok erken açılmaya başlarsa, sağlık uzmanınız servikal serklajı önerebilir. Bununla birlikte, servikal serklaj herkes için uygun değildir. Ciddi yan etkilere neden olabilir ve her zaman işe yaramaz.  Servikal serklaj risklerini ve prosedürün size ve bebeğinize fayda sağlayıp sağlayamayacağını anlayın.

Neden yapılır?

Hamilelikten önce serviks kapalı, uzun ve sağlamdır. Hamilelik sırasında, serviks yavaş yavaş yumuşar, uzunluğu azalır ve doğum için hazırlanırken açılır . Bununla birlikte, yetersiz veya kısa bir serviksiniz varsa, serviksiniz çok erken haftalarda açılmaya başlayabilir. Sonuç olarak, hamilelik kaybı yaşayabilir veya erken doğum yapabilirsiniz.

Kaynak
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cervical-cerclage/about/pac-20393435