Başa
Jinekoloji »
Tekrarlayan Gebelik Kaybı

Tekrarlayan gebelik kaybı klasik olarak ardışık üç veya daha fazla gebelik kaybının meydana gelmesi olarak tanımlanır; ancak, Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM) yakın zamanda tekrarlayan gebelik kaybını iki veya daha fazla gebelik kaybı olarak yeniden tanımlamıştır. 

Hamilelik kaybı, 20 haftadan önce istemeden sona eren klinik olarak tanınan bir gebelik olarak tanımlanır. Klinik olarak tanınan bir hamilelik, hamileliğin bir ultrasonda görselleştirildiği veya hamilelik kaybından sonra hamilelik dokusunun tanımlandığı anlamına gelir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı Nedenleri

Çoğu hamilelik kaybı kromozomal veya genetik anormalliklerden kaynaklanır ve rastgele olaylardır. Klinik olarak kabul edilen tüm gebeliklerin yaklaşık % 12-15'i düşükle sonuçlanır. Düşük yapma riski, önceki hamilelik kayıplarının sayısı ile artar, ancak tipik olarak % 50'den azdır.

Maternal yaşın ilerlemesi, kromozomal (genetik) anormalliklere yol açan zayıf yumurta kalitesinden kaynaklandığı düşünülen düşük yapma riski ile ilişkilidir. Bazen anne veya babanın kendileri genlerinde hafif bir düzensizliğe sahip olabilir, ancak bebekler daha ciddi şekilde etkilenebilir ve bu nedenle düşükle sonuçlanabilir.

Bazen, rahimde (uterus) düşükle sonuçlanan bir anormallik olabilir. Düşük, hamileliğe yetersiz kan akışı veya iltihap nedeniyle olabilir. Bazı kadınlar düzensiz şekilli bir uterusla doğabilir ve bazı kadınlar zamanla uteruslarında anormallikler geliştirebilir.

Bir kadının bağışıklık sistemi, tekrarlayan gebelik kaybında da rol oynayabilir. Hormon anormallikleri, tiroid hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere hamilelik kaybına sebep olabilir. Bir annenin kan pıhtılaşmasındaki anormallikler de gebelik kaybını etkileyebilir.

Genel anlamda çevresel faktörler, stres ve mesleki faktörler gebelik kaybı ile ilişkili görünmemektedir.


Kaynak:
https://www.uclahealth.org/obgyn/recurrent-pregnancy-loss