Başa
Fetal İşlemler »
Fetal Redüksiyon

Kısırlık tedavileri çoğul gebelik ihtimalini artırır . İkiz, üçüz veya daha fazlasını taşıdığınızda, gebelik daha da zorlaşır. Ayrıca tüm bebeklerinizin sağlıklı doğması daha az olasıdır. Fetal redüksiyon adı verilen girişim, fetüs sayısını azaltır ve sağlıklı bir hamilelik şansınızı artırır. 

Neden Yapılır?

Anne karnınızdaki bebek sayısı arttıkça  düşük, erken doğum veya ölü doğum yapma olasılığınız artar. Erken doğum, bebeğinizin akciğerlerinde, kalbinde, bağırsaklarında ve beyninde sorunlara neden olabilir. Ayrıca serebral palsi, zihinsel engellilik, görme ve işitme kaybı gibi yaşam boyu sağlık sorunları yaşayabilirler.

Nasıl Yapılır?

Genellikle, prosedür   10-12. haftalarda yapılır.  Doktorunuz ultrason eşliğinde detaylı bir değerlendirme yapar. Ardından ultrason eşliğinde  sonlandırılması planlanan karın içindeki bebeğe bir iğne ile özel bir ilaç verilir. Bu ilaç fetüsün kalbini hızla durdurur.  Bazen doktorunuz bunun yerine radyofrekans ablasyon adı verilen bir teknik kullanacaktır. Küçük bir iğne ile, göbek kordonundan bir veya daha fazla fetusa kan akışını kesmek için elektrik akımları verilir.

Riskler nelerdir?

İşlem sonrası gebelik kaybı, erken doğum, enfeksiyon gelişme riski olabilir. Ama bu riskler azdır.Kaynak:
https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/fertility-multifetal-reduction#2