Başa
Operasyonlar »
Histerektomi

Histerektomi nedir?

Histerektomi, alt karnınızdaki bir kesi ile rahiminizin alındığı cerrahi bir prosedürdür. Histerektomi, yumurtalıkların ve fallop tüplerinin biri veya her ikisinin çıkarılmasını içerebilir.

Histerektomi ayrıca vajinadaki bir kesi (vajinal histerektomi) veya küçük karın kesilerinden geçen uzun, ince aletler kullanan laparoskopik veya robotik cerrahi bir yaklaşımla da yapılabilir.

Aşağıdaki durumlarda histerektomi gerekebilir

• Jinekolojik kanser. Rahim veya serviks kanseri gibi jinekolojik bir kanseriniz varsa, histerektomi en iyi tedavi seçeneğiniz olabilir. Sahip olduğunuz belirli kansere ve ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak, diğer seçenekleriniz radyasyon veya kemoterapiyi içerebilir.

• Myomlar. Histerektomi, sıklıkla kalıcı kanama, anemi, pelvik ağrı veya mesane basıncına neden olan benign uterin tümörler olan myomlar için tek kesin ve kalıcı çözümdür. Myomların cerrahi olmayan tedavileri, rahatsızlık seviyenize ve tümör büyüklüğünüze bağlıdır. Myom bulunan kadınların önemli bir kısmında minimal semptomlar vardır ve tedavi gerektirmez.

• Endometriozis. Endometrioziste uterusunuzun içini kaplayan doku (endometriyum) yumurtalıklarınızda, fallop tüplerinizde veya diğer pelvik veya abdominal organlarda kısacası uterusun dışında büyür. İlaç veya konservatif cerrahi endometriyozisi iyileştirmediğinde, yumurtalıklarınızın ve fallop tüplerinin (bilateral salpingo-ooforektomi) çıkarılmasıyla birlikte histerektomiye ihtiyacınız olabilir.

• Rahim sarkması. Bağları ve dokuları desteklerken uterusun vajinanıza inişi olabilir. Uterus prolapsusu idrar kaçırma, pelvik basınç veya bağırsak hareketlerinde zorluğa yol açabilir. Bu durumları tedavi etmek için histerektomi gerekebilir.

• Anormal vajinal kanama. Adet dönemleriniz ağır, düzensiz veya uzun ise, histerektomi, kanama diğer yöntemlerle kontrol edilemediğinde rahatlama sağlayabilir.

• Kronik pelvik ağrı. Kronik pelvik ağrı yaşayan kadınlar için son çare olabilir. Bununla birlikte, histerektomi birçok pelvik ağrı formunda rahatlama sağlamaz ve gereksiz histerektomi yeni problemler yaratabilir. Bu tür büyük ameliyatlara başlamadan önce dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır.

Histerektomi hamile kalma yeteneğinizi sonlandırır. Hamile kalmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza bu ameliyatın alternatiflerini sorun. Kanser durumunda, tek seçenek histerektomi olabilir. Ancak myomlar, endometriozis ve uterus prolapsusu dahil olmak üzere diğer durumlar için önce daha hafif tedavileri deneyebilirsiniz.

Histerektomi ameliyatı sırasında, cerrahınız hem yumurtalıklarınızı hem de fallop tüplerinizi (bilateral salpingo-ooferektomi) alan ilgili bir prosedür uygulayabilir. Siz ve doktorunuz, cerrahi menopoz olarak ile sonuçlanan bu prosedüre ihtiyacınız olup olmadığını önceden tartışmalısınız.

Cerrahi menopozda, menopoz belirtileri genellikle işlem yapıldıktan sonra kadınlar için aniden başlar. Bu semptomların yaşam kalitenizi ne kadar etkilediğine bağlı olarak, hormonlarla kısa süreli tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Riskler

Histerektomi genellikle çok güvenlidir, ancak herhangi bir büyük cerrahi ile komplikasyon riski ortaya çıkar.

Abdominal histerektomi ile ilişkili riskler şunları içerir:

• Kan pıhtılaşması
• Enfeksiyon
• Aşırı kanama
• Anesteziye karşı olumsuz reaksiyon
• Ameliyat sırasında idrar yolunuzda, mesanede, rektumda veya diğer pelvik yapılarda hasar, daha fazla cerrahi onarım gerektirebilirKaynak:
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/abdominal-hysterectomy/about/pac-20384559