Başa
Fetal İşlemler »
CVS (Koryon Villus Biyopsisi)

Koryon Villus Biyopsisi Nedir?

Koryon Villus Biyopsisi (Chorionic villus sampling [CVS]), plasentadan koryonik villus alınarak yapılan bir prenatal testtir. Gebelik sırasında, plasenta büyüyen bebeğe oksijen ve besin sağlar, bebeğin kanında bulunan atıkları temizler. Koryonik villus, bebeğin genetik yapısını temsil eder, bu özelliğinden ötürü test olarak kullanılır. Down sendromu, Akdeniz anemisi gibi hastalıların, bebekte olup olmadığı tespit edilebilir.

Ne zaman yapılır?

Koryon Villus Biyopsisi (Chorionic villus sampling [CVS]), 11-14. haftalarda yapılabilir. Böylece amniyosenteze göre daha erken bir tanı sağlanır.

Kimlere yapılır?

• Tarama testlerinde risk çıktığında
• Ultrasonografik değerlendirmede fetal anormallik saptandığında
• Önceki gebelikte kromozom anomalisi saptandığında (örnek: Down sendromu)
• Ailede genetik bir varlığında yada anne-baba bir genetik hastalık taşıyıcılığında (örnek: Akdeniz Anemisi)

İşleme bağlı riskler nelerdir?

• Gebelik kaybı: 1/200
• Amniyotik sıvı kaçağı: nadir
• Enfeksiyon: nadir.

İşlem nasıl yapılır?

Öncelikle hekim, ultrason ile bebeğin ve plasentanın yerini net olarak belirler. Ardından işlemin yapılacağı karın bölgesi antiseptik solüsyon ile silinir. Ultrason eşliğinde bir iğne, karından rahimin içine girerek plasentadan biyopsi alınır.

İşlemden sonra;

Kramp ve hafif vajinal akıntı olabilir. 3 gün kadar ağır fiziksel aktiviteden uzak durmak gerekir. Yoğun vajinal akıntıda, yoğun vajinal kanamada, uzun süren karın ağrısında, ateşte, anormal bebek hareketi durumunda hekime derhal bilgi verilmelidir.

Sonuçlar;

Çeşitli yöntemlerle 3-5 gün içinde kromozom analizi ile ilgili bir sonuç alınabilir. Araştırılacak hastalığa göre sonuç süresi uzayabilir.