Başa
Gebelik Takibi »
Şeker Yükleme Testi

Şeker Yükleme Testi Nedir?

Gebelikte diyabet (gestasyonel diyabet) teşhisi için şeker yükleme testi (glikoz tolerans testi) kullanılır .Gestasyonel diyabet, hamilelikten önce diyabet geçirmeyen hamile bir kadının hamilelik sırasında yüksek kan şekeri düzeylerine sahip olması durumudur.

 

Kimler glikoz tolerans testine ihtiyaç duyar?

Tüm hamile kadınlar gestasyonel diyabet için taranmalıdır. Gestasyonel diyabet hamilelik komplikasyonlarına neden olabilir, bu nedenle erken teşhis ve hızlı tedavi önemlidir. Bu test genellikle hamileliğinizin 24 ve 28. haftaları arasında yapılır.Doktorunuz , diyabet belirtileri yaşıyorsanız veya hamile kalmadan önce diyabet riski altındaysanız bu testi daha önce yapmanızı önerebilir.

Test

Diyabeti test etmek için tek basamaklı iki saatlik 75 gramlık oral glikoz tolerans testi (OGTT) kullanılır. Bu test en az 8 saatlik açlık durumunda yapılır. Bir sağlık uzmanı önce açlık glikoz seviyenizi test etmek için kan alacaktır. Daha sonra sizden 75 gram şeker içeren bir glikoz çözeltisi içmenizi isteyeceklerdir. Bir ve iki saatlerde tekrar kan alınacaktır.

Gestasyonel diyabeti tespit etmek için iki basamaklı yol da kullanılabilir. İlk olarak bir saatlik tarama (50 gr GTT) eğer bu testte yükseklik varsa üç saatlik bir glikoz tolerans testi ( 100 gr OGTT) yapılır.

Üç saatlik testte, sizden 100 gram şeker içeren bir glikoz çözeltisi tüketmeniz istenecektir. Açlık ve glikoz çözeltisini içtikten sonra bir, iki ve üç saatlerde kanınız alınacaktır.

Glikoz tolerans testinin riskleri

Bu testlerin sizin veya bebeğiniz için hiçbir riski yoktur. İşlem sırasında bazı gebelerde mide bulantısı olabilir.

Glikoz tolerans testi sonuçları

Tek Basamaklı Test

Gebelikte 75 gramlık OGTT’de diyabet veya gestasyonel diyabet tanısı koymak için sadece bir değerin yüksek olması gerekir.

Kan Prediyabet için Diyabet için Gestasyonel diyabet için
Açlık 100-125 mg / dL 126 mg / dL veya daha fazla 92 mg / dL'den fazla
1 saat sonra 180 mg / dL'den fazla
2 saat sonra 140-199 mg / dL 200 mg / dL veya daha fazla 153 mg / dL'den fazla

İki Basamaklı Test

Bir saatlik sonuçlarınız 135 veya 140 mg / dL'ye eşit veya daha yüksekse, doktorunuz testin ikinci adımına geçmenizi isteyecektir. Yukarıda belirtildiği gibi, ikinci adım 100 gram şeker alımını içerir.

Alınan dört kandan ikisi aşağıda listelenenlerden daha yüksekse, doktorunuz gestasyonel diyabet tanısı koyacaktır.

Kan Teşhis seviyeleri
Açlık 95 mg / dL'den fazla
1 saat sonra 180 mg / dL'den fazla
2 saat sonra 155 mg / dL'den fazla
3 saat sonra 140 mg / dL'den fazla

Glikoz tolerans testinden sonra

Doktorunuz prediyabet veya diyabet tanısı koyarsa, diyet ve egzersiz yapmanızı tavsiye eder . Ayrıca gerektiğinde diyabet ilaçları da reçete edebilirler.

Doktorunuz , önerilen hedefler dahilinde olduklarından emin olmak için her gün kan şekeri seviyelerinizi takip edilmesini isteyebilirler. Kontrolsüz vakalarda erken doğum, preeklampsi, doğum travması ve birçok sorunlar olabilir.Kaynak:
https://www.healthline.com/health/glucose-tolerance-test#results