Başa
Detaylı Ultrasonografi »
Doppler

Doppler Taraması Nedir?

Doppler taraması, bebeğin göbek kordonu, beyni ve kalbi gibi farklı kısımlarındaki kan akışını ölçer . Bu, plasenta yoluyla ihtiyaç duyduğu tüm oksijen ve besin maddelerini alıp almadığını göstermeye yardımcı olur.

Neden Bir Doppler Taramasına İhtiyacım Olabilir?

Hamileliğiniz sırasında daha fazla bakıma ihtiyacınız varsa doktorunuz bir Doppler taraması önerebilir, örneğin:

• Bebek ağırlığı beklenenden daha küçük
• Diyabet veya yüksek tansiyon gibi mevcut bir tıbbi durumunuz var
• Kan uyuşmazlığına bağlı etkilenme söz konusu
• Daha önceki gebeliğinizde düşük doğum ağırlıklı bebek yada karın içinde kayıp öyküsü

Hangi Damarlara Bakılır?

Rahim (uterus) arterleri, rahminize kan taşıyan damarlardır. Bir uterin arter Doppler taraması plasentaya yeterli kan geldiğini kontrol eder.Bebeğinizin sağlıklı bir oranda büyümesi için bol miktarda besine ve oksijene ihtiyacı vardır . Bu nedenle, uterus arterlerin duvarları mümkün olduğunca fazla kan geçmesini sağlamak için genişlemelidir.

Kan plasentaya yeterince kolay ulaşamazsa, bebeğiniz Umbilikal (göbek) kordonu yoluyla ihtiyaç duyduğu besinleri ve oksijeni alamayabilir. Plasentanın çalışmasını etkileyen preeklampsi geliştirme şansınız yüksekse uterus arter Doppler taraması yapılmalıdır.

Umbilikal (göbek) arteri Doppler, bebeğinizden göbek kordonu yoluyla plasentaya giden kan akışına bakar. Bu, bebeğinizin ihtiyacı olan her şeyi plasentadan alıp almadığını bulmanın çok güvenli ve etkili bir yoludur.

Umbilikal arter Doppler taraması sırasında herhangi bir sorun bulunursa, doğum uzmanınız bebeğinizin beynindeki kan akışına (orta serebral arter), karın içindeki bebekte bulunup doğum sonrası kaybolan bir damar olan duktus venozusa bakmak için ek Doppler taramaları yapabilir.

Doppler Ne Sağlar?

Bu yöntemler, bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını kontrol eder ve size ve doktorunuza doğum yapabileceğiniz en iyi zaman ve yeri belirlemenize yardımcı olur.

Bebeğinizin sık sık Doppler taraması yapması son derece güvenlidir. Bebeğinizin sağlığını izlemek için çok sayıda taramaya sahip olmanın faydaları olası risklerden ağır basar .

Taramalardan herhangi biri bebeğinizin yeterli besin veya oksijen almadığını gösteriyorsa, doğum uzmanınız erken doğum yapmanızı tavsiye edebilir .

Kaynak:
Baby Center
https://www.babycentre.co.uk/a1014526/doppler-scans