Başa
Gebelik Takibi »
Rutin Gebelik Takibi

Gebelik Öncesi Dönem

Çift, gebe kalmayı planladıklarında, gebelik olmadan önce mutlaka bir uzmana muayene olmalıdır. Bu muayenede annede bulunan kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, alışkanlıklar, ailede bulunan genetik hastalıklar değerlendirilmelidir. Fizik muayene yapılmalı ve çeşitli tetkikler istenmelidir. Çeşitli enfeksiyonlar araştırılmalı gerekirse aşı yapılmalıdır. Gebe kalmayı planlayan kadın, gebe kalmadan en az 1 ay önce folik asit kullanmaya başlamalıdır.

Gebelik

Gebelik döneminde ilk vizit 10. haftaya kadar yapılmalıdır. Bu vizitte ilk ultrasonografi yapılırken gerekli testler istenir. Gebelik hakkında, ileride yapılacak muayeneler ve testler hakkında bilgi verilir. Gebelik muayeneleri 28. Haftaya kadar ayda bir, 36. haftaya kadar 2 haftada bir ardından doğuma kadar haftalık olmalıdır. Gebelik boyunca çeşitli testler ve muayeneler ile anne ve bebeğin sağlığı değerlendirilir. Yüksek risk varlığında daha sık ve farklı takipler gerekebilir.

Gebelik Takibi

Hafta Yapılacaklar
İlk Vizit Fizik Muayene, Laboratuvar Testleri, Ultrasonografi
11-14 Hafta Rutin Takip, Birinci Trimester Tarama Testi
16-18 Hafta Rutin Takip, İkinci Trimester Tarama Testi ( Eğer birinci trimester tarama testi yapılmadı ise)
18-22 Hafta Rutin Takip, Detaylı Organ Taraması
24-26 Hafta Rutin Takip, Şeker Yükleme Testi, Tam Kan
28-30 Hafta Rutin Takip, Kan Uyuşmazlığı Durumunda Antikor testi, Kan Uyuşmazlığına Bağlı Sorunları Önleyici Enjeksiyon (gerekirse)
32. Hafta Rutin Takip
34. Hafta Rutin Takip
36. Hafta Rutin Takip, Tam Kan
36-40 Hafta Haftalık Takip