Başa
Operasyonlar »
Normal Vajinal Doğum

Evre 1 Doğum Eylemi

Doğumu eyleminin ilk evresi, rahim ağzının (serviks) açılmasına, yumuşamasına, kısalmasına ve incelmesine neden olan düzenli kasılmalar hissetmeye başladığınız dönemdir . Bu bebeğin doğum kanalına girmesini sağlar. İlk aşama üç aşamanın en uzunudur. İki aşamaya ayrılır – Erken evre doğum eylemi ve aktif doğum eylemi.

Erken evre doğum eylemi

Bu evrede serviks genişler. Hafif, düzensiz kasılmalar hissedeceksiniz. Serviksiniz açılmaya başladığında, vajinanızdan net, pembe veya hafif kanlı bir akıntı görebilirsiniz. Bu, muhtemelen hamilelik sırasında servikal açıklığı bloke eden mukus tıkacıdır.

Ne kadar sürer: Erken evre doğum eylemi öngörülemez. Ortalama uzunluk saatten güne kadar değişir. Sonraki doğumlarda genellikle daha kısadır.

Ne yapabilirsiniz: Kasılmalarınızın sıklık ve yoğunluğu artıncaya kadar takip edin. Birçok kadın için erken doğum özellikle rahatsız edici değildir. Rahat kalmaya çalışın.

Bu evre sırasında konforu teşvik etmek için:

• Yürüyüşe çıkmak
• Duş veya banyo yapın
• Rahatlatıcı müzik dinleyin
• Pozisyonlarınızı değiştirin

Sağlık uzmanınız, hastaneye veya doğum merkezine ne zaman gideceğiniz konusunda size bilgi verecektir. Suyunuz gelirse veya ciddi vajinal kanama yaşarsanız, derhal sağlık uzmanınızı arayın.

Aktif evre doğum eylemi

Aktif doğum eylemi sırasında serviksiniz 6 cm'den 10 cm'ye kadar genişleyecektir. Kasılmalarınız daha güçlü, birbirine daha yakın ve düzenli hale gelecektir. Bacaklarınız kramp olabilir ve bulantı hissedebilirsiniz. Suyunuz açılabilir, sırtınızda artan basınç yaşayabilirsiniz. Henüz doğum kliniğinize gitmediyseniz, şimdi tam zamanı.

Eylem ilerledikçe ve acı yoğunlaştıkça ilk heyecanınız azalırsa şaşırmayın. İsterseniz ağrı kesici veya anestezi isteyin. Sağlık ekibiniz, siz ve bebeğiniz için en iyi seçimi yapmak üzere sizinle işbirliği yapacaktır. Unutmayın, ağrı kesici ihtiyacınızı yargılayabilecek tek kişi sizsiniz. Bu dönemde epidural anestezi yapılarak doğum eylemini ağrısız geçirmeniz iyi olacaktır. Bu yöntemin herhangi bir zararı yoktur.

Ne kadar sürer: Aktif eylem genellikle dört ila sekiz saat sürer. Ortalama olarak, serviksiniz saatte yaklaşık bir santimetre genişler.

Yapabilecekleriniz:  Artan rahatsızlığınızla mücadele etmek için nefes alma ve rahatlama tekniklerini denenebilir.

• Pozisyonları değiştirin
• Kasılmalar arasında hafif bir masaj yapın

Hafif sıvılar alabilirsiniz. Aktif eylemin son kısmı yoğun ve acı verici olabilir. Kasılmalar birbirine yaklaşacak ve 60 ila 90 saniye sürebilir. Bel ve makatınızda baskı hissedeceksiniz. Eğer itme isteğini hissediyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Eğer itmek istiyorsanız, ancak rahim ağzı genişlemediyse, sağlık uzmanınız sizden beklemenizi isteyebilir. Çok erken itmek sizi yorabilir ve serviksinizin şişmesine neden olabilir, bu da doğumu geciktirebilir. 

Evre 2 Bebeğinizin Doğumu

Ne kadar sürer: Bebeğinizi dünyaya getirmek birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Epidural olan anneler için daha uzun sürebilir.

Ne yapabilirsiniz:  Ikınmak ! Sağlık uzmanınız, her kasılma sırasında sizden aşağı itmenizi veya ne zaman itmeniz gerektiğini söyleyecektir. 

Ikınmada aşağıya konsantre olun. Enerjinizi doğru kullanın. Bir noktada, daha nazikçe itmeniz istenebilir ya da hiç istenmeyebilir. Yavaşlamak, vajinal dokularınıza yırtılmak yerine esneme süresi verir. 

Bebeğinizin kafası doğduktan sonra, bebeğin vücudunun geri kalanı kısa süre içinde takip edecektir. Bebeğin hava yolu temizlenir. Daha sonra sağlık uzmanınız bebeğin göbek kordonunu kesecektir.

Evre 3- Plasentanın Çıkarılması

Bebeğiniz doğduktan sonra büyük bir rahatlama hissi hissedeceksiniz. Bebeği kollarınızda veya karnınızda tutabilirsiniz.  Üçüncü aşamasında plasentayı doğuracaksınız.

Ne kadar sürer: Plasenta genellikle beş ila 30 dakika içinde çıkar, ancak işlem bir saat kadar sürebilir.

Ne yapabilirsiniz: Rahatlayın! Şimdiye kadar odaklanmanız muhtemelen bebeğinize kaymıştır. İsterseniz bebeğinizi emzirmeyi deneyin.

Hafif kasılmalar yaşamaya devam edeceksiniz. Birbirine çok yakın ve daha az acı verici olacaklar. Rahim kasılmalarını teşvik etmek ve kanamayı en aza indirmek için ilaç verilebilir.

Sağlık uzmanınız plasentayı inceleyerek sağlam olduğundan emin olacaktır. Kanama ve enfeksiyonu önlemek için oluşan yırtıklar tamir edilir.Plasentayı doğduktan sonra, uterusunuz normal boyutuna dönmek için kasılmaya devam edecektir. Sağlık ekibinizin bir üyesi uterusun kasılı olduğundan emin olmak için karnınıza masaj yapacaktır.Kaynak
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/stages-of-labor/art-20046545