Başa
Fetal İşlemler »
Radyofrekans Ablasyon

Radyofrekans Ablasyon (RFA) nedir?

Radyofrekans ablasyonu (RFA), radyofrekans aralığında alternatif bir elektrik akımın, korumalı bir ısıtma elektrotu yoluyla iletildiği ve dokularda ajitasyon ısınmasına yol açarak hücre ölümüne neden olan bir prosedürdür. Tek yumurta ikizlerinin birkaç alt tipinde sorunlu bebeğin göbek kordonunun kapatılmasının gerekli olduğu durumlarda kullanılır.

İşlemden önce, annelerden işlemden en az 8 saatlik açlık gereklidir. Anne ayrıca intravenöz (IV) ilaç alabilir, rahat kalmasına yardımcı olur. Lokal anesteziden sonra, bu prosedür için özel olarak tasarlanmış özel bir iğne elektrodu ultrasonografi eşliğinde anne karnının uygun bölgesinden uygulanır. İğne elektrodu tüm göbek damarlarının çevrelenmesi için fetal karın veya karın duvarı içine yerleştirilir. Cihaz belirli bir protokol kullanılarak etkinleştirilir. Dolaşım kaybının teyidi Doppler ultrason ile gerçekleştirilir.

Anne birkaç saat hastaneye yatırılır, ancak genellikle işlemden birkaç saat sonra eve gidebilir. 

Radyofrekans Ablasyon hangi durumlarda yapılır?

RFA, komplikasyonların olduğu tek yumurta ikiz gebeliklerde (Monokoryonik diamniyotik, monokoryonik monoamniyotik) bir seçenek olarak kabul edilir:

• Bir ikizin ölümü veya ciddi beyin hasarı riski yüksek olan şiddetli ikizden ikize transfüzyon sendromu.
• Anormal Doppler veya beyin anomalileri ile şiddetli büyüme geriliği vakaları.
• Bebeklerden birinde ağır anomali
• Akardiyak fetus veya TRAP Sekansı (% 1 monozigotik ikizler) tanısında sağlıklı bebeğin kalbine aşırı yüklenme saptanırsa. Akardiyak ikiz, normal bir kalp geliştiremeyen ve hayatta kalmak için normal ikizden anormal bir şekilde beslenen parazitik bir ikizdir. Bu ikiz bu devre olmadan hayatta kalamaz ve kalp yetmezliği nedeniyle normal ikizin hayatı için risk yaratır.

Fetus için RFA riskleri nelerdir?

Herhangi bir intrauterin invaziv prosedürde olduğu gibi, erken doğum, erken membran rüptürü, enfeksiyon veya kanama gibi komplikasyonlar olabilir. 

RFA'nın anne için riskleri nelerdir?

Annede operasyonel komplikasyonlar çok azdır.Kaynak:
http://womensandinfantshealth.ca/treatments_therapies/radiofrequency-ablation-rfa/